Podľa štúdie Karpatiho et al. (2015), tanečníci a hudobníci majú odlišnú štruktúru mozgu v porovnaní s bežnou populáciou – najmä v oblastiach zodpovedných za sluchové spracovanie, rytmus a motorickú koordináciu. Dlhodobý tréning vedie k štrukturálnym zmenám v hornom temporálnom gyre – oblasti, ktorá sa podieľa nielen na spracovaní zvuku, ale aj na kontrole pohybu a pozornosti.
V štúdii výskumníci porovnávali tri skupiny: profesionálnych tanečníkov, hudobníkov a kontrolnú skupinu bez systematického tréningu. Účastníci absolvovali vyšetrenia magnetickou rezonanciou a sériu testov zameraných na napodobňovanie tanca, rytmickú synchronizáciu a rozlišovanie melódií. V napodobňovaní choreografií sa najlepšie darilo tanečníkom, v hudobných úlohách zasa hudobníci. Obe trénované skupiny však vykazovali štrukturálne rozdiely v mozgu v porovnaní s kontrolnou skupinou – silný dôkaz, že pravidelná senzomotorická aktivita podporuje neuroplasticitu.
Zaujímavé je, že aj krátkodobý tréning – ako napríklad hranie tanečných videohier – môže vyvolať zmeny vo funkcii mozgu. To podporuje myšlienku, že tanec nie je len o pohybe, ale aj o mocnom nástroji na zlepšenie kognitívnych funkcií, ako je pamäť a pozornosť.
Tak na čo ešte čakáte? Obujte si tanečné topánky, vkĺznite do svojich obľúbených šiat a zažite silu pohybu! Preskúmajte svoj štýl v Peligrosa – kde sa móda stretáva s rytmom.
Karpati, FJ, Giacosa, C., Foster, NEV, Penhune, VB a Hyde, KL (2015). Tanec a mozog: recenzia. Annals of the New York Academy of Sciences, 1337(1), 140–146. https://doi.org/10.1111/nyas.12632